Vienna Viridis czy Cyperus Papyrus?

Naszyjnik powstał dla Agaty, wg jej wskazówek oraz podpowiedzi :) Ustaliłyśmy, że ma być ciemnozielony, w miarę duży i dość zwarty. Powstało kilka szkiców, jeden z nich zaprezentowałam Agacie, a po pewnych poprawkach został przez Nią przyjęty :)

Kamieniem centralnym jest kaboszon z jadeitu. Zastosowałam tu chryzokole, hematyty, noc kairu, kule jadeitu, kule zielonego piasku pustyni, perły szklane, koraliki Fire Polish (Blue Iris, Emerald), kroplę czeskiego kryształu (Emerald AB) oraz szklane rivoli (Emerald, Montana). Uzupełnieniem kompozycji są koraliki Toho w 3 rozmiarach (Trans-Rainbow Green Emerald, Transparent – Frosted Green Emerald, Transparent – Green Emerald, Permanent Finish – Blue Slate, Metallic – Cosmos, Higer-Metallic June Bug) oraz kuleczki srebrne i w kolorze srebra.

Naszyjnik przymocowany jest do bazy wykonanej ze sznura koralikowego (długość ok 43 cm) zapinanej za pomocą magnesu.

Naszyjnik podkleiłam ciemnozielonym filcem, tak by był miły w noszeniu :)

A tak Agata zareagowała po otrzymaniu zdjęć gotowego naszyjnika: „Dorotko trafiłaś w 10!!!!! JEST ABSOLUTNIE OSZAŁAMIAJĄCY!!!!!! CUDOOOO

Perfekcyjny i taki jak sobie wymarzyłam!”

Cieszyłam się razem z Nią, ale i tak stresowałam się, czy po jego otrzymaniu będzie tak samo zadowolona.

Natomiast po jego otrzymaniu dostałam następującą wiadomość: „Naszyjnik przerósł moje wszelkie oczekiwania! Jest absolutnie przepiękny! Widać w nim ogrom pracy włożonej przez Ciebie i prace nad detalami. Jestem szalenie wdzięczna i jeszcze raz baaardzo bardzo dziękuję!” To ja dziękuję za powierzone mi zaufanie Agatko :)

Ostatnio pojawiło się wyzwanie Kreatywnego Kufra dotyczące Kleopatry, więc postanowiłam zgłosić ten naszyjnik :)

Spieszę z wyjaśnieniem co wspólnego ma zielony naszyjnik z Kleopatrą. Egipcjanie byli niezwykle związani z Nilem, a rzeka ta sprawia, że pustynia zamienia się w zielony raj. Najbardziej z Egiptem oraz Nilem kojarzy mi się papirus (roślina), której kolor podobny jest do barwy naszyjnika. Na studiach przerabiałam historię ogrodów i uczono nas, że z całą pewnością były piękne i niezwykłe. Zachowało się niewiele wyobrażeń, malowideł, czy też przedstawień ogrodów, ale zieleń odgrywała w życiu Egipcjan bardzo ważna rolę. Jednym z nielicznych zachowanych „planów” jest rysunek ogrodu Sennufera. Dominowała tu zieleń, a wszystko poddane było porządkowi.

Źródło: http://www.historiasztuki.com.pl/strony/007-01-00-HISTORIA-OGRODOW.html

Innym przykładem jest malowidło z grobowca Nabmuna.

Źródło: http://www.historiasztuki.com.pl/strony/007-01-00-HISTORIA-OGRODOW.html

Zapraszam na Facebook oraz do komentowania :)

18 Komentarze

  • Dziękuję Pani Magdo :) Odezwę się wieczorem na maila ;) Skoro moje uzasadnienie kolorystyki przekonuje innych to chyba jest poprawne :)
   Pozdrawiam

  • Trochę z pawia zapewne ma :) Patrząc na niego w centrum widzę zarys motyla i mam ogromną ochotę spróbować go wykonać. O sztuce ogrodowej Egiptu można pisać wiele, bo łączy się z różnymi aspektami ich kultury. Niestety w większości skupiamy się na innych dziedzinach sztuki. Dziękuję Olu za odwiedziny :)
   Pozdrawiam

  • Dziękuję Madziu :)To wynik poprawek, bo nie zawsze układają się pod moimi palcami tak jakbym sobie tego życzyła. Czasem trzeba spruć, żeby było dobrze ;)

 1. Tak cudny, że ja jestem chora:) Tak troszkę zaczynam zazdrościć talentu, choć dotychczas to uczucie było mi obce. Dobór kolorów, dopracowanie szczegółów, wszystko perfekcyjne i poraża pięknem!!!!!

  • Dziękuję Pani Małgosiu :) Nie ma czego zazdrościć, bo każdy ma jakiś talent, może nie zawsze artystyczny.

  • Dziękuję Pani Agato :) Zajrzę na pewno, bo jestem ciekawa czym się Pani zajmuje. Cieszę się, że jednak się rozwijam i nie stoję w miejscu.
   Pozdrawiam

 2. Cudowny! Kolor fantastyczny (mój ulubiony :)), ale głównie zachwyca mnie forma i precyzja z jaką został wykonany. Dla takiej amatorki jak ja nie ma lepszej inspiracji i przede wszystkim motywacji do dalszej pracy niż tak wspaniałe dzieła :) jak się uczyć to od najlepszych :)

  • Dziękuję za wszystkie komplementy :) Sama jeszcze się uczę, więc takie słowa to dla mnie wielka pochwała.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.